Skip to content

تاریخچه طب سوزنی

     طب سوزنى به ۵ هزار سال قبل برمى‌گردد. این نوع درمان از کشور چین نشأت گرفته است. از نظر طب سوزنى جهان چیزى جز انرژى نیست. این انرژى در فضا به صورت انرژى فضایى با انواع انرژى که ما مى شناسیم وجود دارد و در زمین به صورت انرژى پنجگانه آب، خاک، آتش، باد و نور موجود است. انسان به عنوان جزیى از کل، از قوانین حاکم بر این مواد پیروى مى‌کند و در برابر تغییرات انرژى هم متأثر مى‌شود.
سوزن درمانی یک دانش فنی باستانی چین است که پیشنه‌اش به زمان آغاز تاریخ بشر می‌رسد. حکایت شده است که ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد برخی هوشمندان چینی دیدند که بیماری‌های مزمن سربازانی که زخم‌های سطحی با تیر و کمان خورده بودند، به خودی خود خوب شدند. خواه آن حکایت حقیقت داشته باشد یا نه، چینیان نظامی، طبی را که با فرو کردن سوزن‌هایی خاص در نقاطی خاص از سطح بدن انسان‌ها دردها و بیماری‌های آنان را درمان می‌کرد، پروردند.
گرچه عنوان این روش اشاره به استفاده از سوزن‌ها دارد، ولی سوزن‌ها ضروری نیستند و در روزگار کهن گاهی از تراشه‌های سنگی به جای آن‌ها استفاده می‌‌شد. برخی روستائیان آفریقایی با خاریدن شدید نقاطی خاص از سطح بدن بیماری‌ها را درمان می‌کنند، قبایل اسکیمو از تکه سنگ‌های لبه تیز به همین قصد استفاده می‌کنند، یک قبیله وحشی در جنگل‌های آمازون برزیل تیرهای سوزن مانند را با نی دمیدنی، روی نقاط سوزنی سطح بدن شخص بیمار پرتاب می‌‌کند.
سوزن‌های آهنی در عصر آهن وارد این نظام طبی شدند ولی احتمالاً این روش پیش از عصر آهن وجود داشته و درمانگران آن از تراشه چوب‌های نوک تیز یا خارهای بلند گیاهان خاردار استفاده می‌کرده‌اند. برخی درمانگران چینی حدود ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد تصور می‌کردند که فلزات متفاوت که در ساخت سوزن‌ها استفاده می‌شدند، آثار متفاوتی در بدن می‌‌گذاشتند.
قرن‌ها پس از آن آشکار شد که آن تصور حقیقت ندارد و اکنون مسلم است که نوع فلز سوزن‌ها، نقشی در درمان سوزنی ندارد. آنچه مهم است شیوه استعمال سوزن‌هاست. سوزن‌هایی که امروزه در این درمان استفاده می‌‌شوند همگی از فولاد ضد زنگ ساخته می‌ شوند که ضد عفونی کردن آن‌ها بهتر باشد.

 طب سوزنى در دهه اخیر به علت اثرات درمانى شگفت انگیزش مورد توجه محافل پزشکى قرار گرفته است به طورى که هم اکنون در آلمان و آمریکا مراکز متعددى در این زمینه تأسیس شده است.
از سال ۱۹۷۵ سازمان بهداشت جهانى WHO پس از بررسى هاى طولانى و علمى درمان بیش از دهها نوع بیمارى را توسط این نوع طب مورد توجه قرار داده .

 از جمله بیمارى هایى که با این نوع طب مى توان به درمان آن اقدام کرد، کمردرد هاى طولانی کشیده از نوع اسپاسم عضلانى، فتق دیسک بین مهره اى، درد ناشى از آرتروز بین مفاصل خصوصاً مفصل زانو، محدودیت هاى حرکتى در شانه منجمد، بازیابى توانایى حرکتى بعد از فلجى، سردردهاى عروقى مثل میگرن ، و انواع اعتیاد  و همچنین کاهش اشتهااست.

بیش از ۷۰۰ نقطه طلایى در بدن شناخته شده که ۳۶۰ نقطه آن تحت عنوان اصلى و بقیه اضافى تعریف شده اند. این نقاط در تماس قسمت هاى بدن به صورت محورهاى مجزا تعریف شده اند و پزشک در درمان هر بیمارى باید به تحریک این محورها بپردازد

درد سیاتیک چیست؟

دردسیاتیک زمانی اتفاق می‌افتدکه عصب بزرگ سیاتیک دچار آسیب دیدگی شود. عصب سیاتیک یکی ازبزرگترین عصب‌ها دربدن است. این عصب دارای یک ریشه  است که ازناحیه ستون مهره‌ها در قسمت تحتانی کمر شروع می‌شود و در ساق پا ادامه دارد به این عصب، عصب سیاتیک گفته می‌شود.

علل بروزسیاتیک

سندروم پریفورمیس: عصب سیاتیک زمانی که اززیرماهیچه‌های پریفورمیس درناحیه باسن می‌گذرد می‌تواند دچار آسیب دیدگی شود زمانی که ماهیچه پریفورمیس باعث آسیب دیدگی و فشار به عصبی که ازعصب سیاتیک ساخته شده است شود می‌تواند دردسیاتیک ایجاد بشود اما این یک تعریف علمی از ایجاد سیاتیک نیست دردساق پا که دراین سندرم ایجاد می‌شود می‌تواند مانند درد سیاتیکی باشد که براثر آسیب دیدگی عصب ایجاد می‌شود.

استنوزیس (تنگی کانال نخاعی) ستون مهره های ناحیه کمر: این شرایط باعث سیاتیک و تنگ شدن کانال نخاعی می‌شود استنوزیس ستون مهره‌ها براثرافزایش سن ایجاد می‌شود ومعمولا بالاتر از سن۶۰ سالگی رخ می‌دهد این شرایط معمولا بر اثر ترکیب یک یا چند تا ازموارد زیرایجاد می‌شود ۱- بزرگ شدن سطح مفصل ۲- رشد بی‌رویه بافت‌های نرم ۳- بیرون زدگی دیسک که باعث ایجاد فشار برروی ریشه عصب می‌شود و در نهایت دردهای سیاتیکی به وجود می‌آید.
بارداری: بدن درد دوران بارداری دچارتغییراتی می‌شود که شامل افزایش وزن و تغییرات هورمونی است و می‌تواند باعث بروزسیاتیک دردوران بارداری شود.
جراحت بافت‌ها: زمانی که بافت‌ها دچار آسیب دیدگی می‌شوند می‌توانند باعث فشار عصب شوند و در نهایت سیاتیک ایجاد می‌شود.

کشیده شدن ماهیچه‌ها: در بعضی ازموارد التهابات براثر کشیده شدن ماهیچه‌ها می‌تواند باعث فشار عصب و ایجاد سیاتیک شود.
تومور ستون مهره‌ها: بسیاربه ندرت تومورهای ستون مهره ها می‌تواند باعث فشار به عصب‌های ناحیه تحتانی کمر شود وعلائم سیاتیک رخ دهد.
عفونت: این مورد بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد اما عفونت درناحیه تحتانی کمر می‌تواند برروی عصب تاثیربگذارد و باعث ایجادسیاتیک شود.

اثر طب سوزنی بر درمان سیاتیک:

اثر طب سوزنی بر روی روند درمان گرفتگی رگ سیاتیک می تواند بسیار سریع و چشمگیر باشد. در حقیقت می توان گفت سیاتیک یکی از بیماری‌هایی بوده که در طول تاریخ سبب شهرت طب سوزنی شده است.
طب سوزنی با تاثیرات تسکین درد، شل کننده عضلانی و آرام بخشی که دارد می‌تواند با سرعت بالایی سبب بهبودی بیمار گردد. البته باید به این نکته اشاره کرد که بیمار باید دستورات قبل و بعد از درمان را کاملا رعایت کند تا بیماری دوباره عود نکند مثل روش بلند شدن از حالت دارزکش، تقویت عضلات کمر، رانندگی و…

طب سوزنی توسط اف دی ای کشورآمریکا وسازمان بین المللی سلامت تایید شده است این طب می تواند برای کاهش دردناحیه کمر که براثرسیاتیک ایجاد شده است موثر باشد.

کاهش اشتها با طب سوزنی

ترک سیگار با طب سوزنی